30 nov, 2014

Nyhetsglimt fra Filippinene, november 2014

Leseopplærig for analfabeter på Filippinene

På Iselin-senteret på Mindoro driver jordmødrene et omfattende hjelpeprogram. I en kultur som alltid har hatt hjemmefødsler og som har sett på spedbarnsdødelighet på 50 % som vanlig, er det klart at det er mye arbeid som må gjøres for å endre vaner og oppfatninger. Det er ikke nok å ha et bra fødselstilbud. For å hjelpe kvinnene i landsbyene har jordmødrene våre satt i gang leseopplæring for de som er analfabeter. Dette blir satt stor pris på av kvinner i alle aldre. På bildet ser vi Rachel som har leseopplæring i en av landsbyene.

Adopsjon på barnehjemmet

På barnehjemmet har vi hatt flere adopsjoner den siste måneden. Det er veldig gledelig når barna våre får gode foreldre. Det er alltid like spennende å se hvordan overgangen til en ny familie går. Det er derfor ekstra gledelig når vi hele tiden får gode tilbakemeldinger om at barna finner seg til rette i nye forhold.

10 års-jubileet for MWBPI i Midsayap

Vi har også hatt gleden av å markere 10 års-jubileet for MWBPI i Midsayap. Det var en mektig opplevelse da 1800 mennesker fylte sportsarenaen i byen for sammen å løfte opp Jesu navn og lytte til hans Ord. Vi hadde presentasjon av ulike banner som de 45 forskjellige menighetene hadde laget, og vi fikk kåret en vinner for beste banner i god filippinsk stil. Videre spiste vi sammen, og det var tid til lek og fellesskap utover dagen. Det spesielle er at vi har tre ulike etniske grupper som til vanlig ikke har noe med hverandre å gjøre. Å se mennesker fra Manobostammen (en urbefolkningsgruppe), fungere sammen med folk fra muslimsk og kristen bakgrunn slik som dette, er bare helt fantastisk. Bare Guds kjærlighet utøst i hjertene kan gjøre at vi overvinner de dype etniske skillelinjene med ulik kultur, religion og språk!

Arbeidet blant familiene på søppelplassen i Cavite.

Arbeidet blant familiene på søppelplassen i Cavite fortsetter. Søppelfyllingen vokser stadig, og er nå kommet veldig nær «Seeds of Hope» huset vårt. Vi ønsker å velsigne familiene som bor her med noe ekstra til jul. Julekurvene som vi gir ut blir satt veldig pris på og skaper stor glede.

Vi er takknemlige for å kunne stå sammen i dette arbeidet.

 

Tone og Noralv Askeland

MWBP

30 nov, 2014

Nyhetsglimt fra Filippinene, november 2014

Leseopplærig for analfabeter på Filippinene

På Iselin-senteret på Mindoro driver jordmødrene et omfattende hjelpeprogram. I en kultur som alltid har hatt hjemmefødsler og som har sett på spedbarnsdødelighet på 50 % som vanlig, er det klart at det er mye arbeid som må gjøres for å endre vaner og oppfatninger. Det er ikke nok å ha et bra fødselstilbud. For å hjelpe kvinnene i landsbyene har jordmødrene våre satt i gang leseopplæring for de som er analfabeter. Dette blir satt stor pris på av kvinner i alle aldre. På bildet ser vi Rachel som har leseopplæring i en av landsbyene.

Adopsjon på barnehjemmet

På barnehjemmet har vi hatt flere adopsjoner den siste måneden. Det er veldig gledelig når barna våre får gode foreldre. Det er alltid like spennende å se hvordan overgangen til en ny familie går. Det er derfor ekstra gledelig når vi hele tiden får gode tilbakemeldinger om at barna finner seg til rette i nye forhold.

10 års-jubileet for MWBPI i Midsayap

Vi har også hatt gleden av å markere 10 års-jubileet for MWBPI i Midsayap. Det var en mektig opplevelse da 1800 mennesker fylte sportsarenaen i byen for sammen å løfte opp Jesu navn og lytte til hans Ord. Vi hadde presentasjon av ulike banner som de 45 forskjellige menighetene hadde laget, og vi fikk kåret en vinner for beste banner i god filippinsk stil. Videre spiste vi sammen, og det var tid til lek og fellesskap utover dagen. Det spesielle er at vi har tre ulike etniske grupper som til vanlig ikke har noe med hverandre å gjøre. Å se mennesker fra Manobostammen (en urbefolkningsgruppe), fungere sammen med folk fra muslimsk og kristen bakgrunn slik som dette, er bare helt fantastisk. Bare Guds kjærlighet utøst i hjertene kan gjøre at vi overvinner de dype etniske skillelinjene med ulik kultur, religion og språk!

Arbeidet blant familiene på søppelplassen i Cavite.

Arbeidet blant familiene på søppelplassen i Cavite fortsetter. Søppelfyllingen vokser stadig, og er nå kommet veldig nær «Seeds of Hope» huset vårt. Vi ønsker å velsigne familiene som bor her med noe ekstra til jul. Julekurvene som vi gir ut blir satt veldig pris på og skaper stor glede.

Vi er takknemlige for å kunne stå sammen i dette arbeidet.

 

Tone og Noralv Askeland

MWBP