8 des, 2015

Nyheter fra Filippinene oktober 2015

Vi er litt på etterskudd med oppdateringene, men her kommer noen glimt fra noe av det som har skjedd i oktober. På barnehjemmet er det fremdeles travelt med mange små. En av de små som har vært hos oss i flere måneder etter at moren døde i fødselen i en av landsbyene på Mindoro, har nå flyttet hjem igjen til familien og sine 7 søsken. Han er nå sterk nok til å flytte hjem igjen. På bildet ser vi to av jordmødrene våre overlevere den vesle krabaten til faren og en tante som hjelper til.

 

Eldstemann på barnehjemmet har nettopp fylt 9 år. Robert var veldig stolt da han klarte å blåse ut lyset på kaka ved første forsøk. Han gjør store framskritt og er en velsignelse for alle på barnehjemmet. Vi ser fremdeles etter en fremtidig løsning for han og ber om at det vil legge seg til rette for at han kan få et godt hjem.

 

Tone har hatt to heldags seminarer for jordmødre. Først et seminar for 22 jordmødre og sykepleiere fra Mindoro. Og nå sist et seminar for jordmor – studenter fra et av universitetene i Cavite. Det er viktig å bidra til å heve kvaliteten på fødselshjelpen som tilbys. På seminaret får jordmødrene trene på ulike situasjoner ved hjelp av fødsels simulator som vi har. Og det er veldig positiv tilbakemelding på seminarene.

 

Et av høydepunktene i oktober var lederseminaret og storfeiringen for menighetene i Cotabato. Det er fantastisk når mennesker fra ulik religiøs, etnisk, kulturell og språklig bakgrunn forenes i Kristus. De overvinner dype skillelinjer og fungerer sammen i en kjærlighet som bare Gud kan gi. I et område der vi må ha eskorte for å bevege oss, har Gud forenet mange tusen mennesker som kommer fra folkegrupper som ellers ligger i krig med hverandre. Vi er overveldet av det Gud har gjort i disse menneskene. På det nederste bilde kan dere se fra 11 års jubileet som vi markerte i sportshallen i Midsayap. En hel dag sammen med lovsang, Guds ord, hilsen fra ordfører, måltid og ikke minst leker.

 

Tone og Noralv Askeland

MWBP

8 des, 2015

Nyheter fra Filippinene oktober 2015

Vi er litt på etterskudd med oppdateringene, men her kommer noen glimt fra noe av det som har skjedd i oktober. På barnehjemmet er det fremdeles travelt med mange små. En av de små som har vært hos oss i flere måneder etter at moren døde i fødselen i en av landsbyene på Mindoro, har nå flyttet hjem igjen til familien og sine 7 søsken. Han er nå sterk nok til å flytte hjem igjen. På bildet ser vi to av jordmødrene våre overlevere den vesle krabaten til faren og en tante som hjelper til.

 

Eldstemann på barnehjemmet har nettopp fylt 9 år. Robert var veldig stolt da han klarte å blåse ut lyset på kaka ved første forsøk. Han gjør store framskritt og er en velsignelse for alle på barnehjemmet. Vi ser fremdeles etter en fremtidig løsning for han og ber om at det vil legge seg til rette for at han kan få et godt hjem.

 

Tone har hatt to heldags seminarer for jordmødre. Først et seminar for 22 jordmødre og sykepleiere fra Mindoro. Og nå sist et seminar for jordmor – studenter fra et av universitetene i Cavite. Det er viktig å bidra til å heve kvaliteten på fødselshjelpen som tilbys. På seminaret får jordmødrene trene på ulike situasjoner ved hjelp av fødsels simulator som vi har. Og det er veldig positiv tilbakemelding på seminarene.

 

Et av høydepunktene i oktober var lederseminaret og storfeiringen for menighetene i Cotabato. Det er fantastisk når mennesker fra ulik religiøs, etnisk, kulturell og språklig bakgrunn forenes i Kristus. De overvinner dype skillelinjer og fungerer sammen i en kjærlighet som bare Gud kan gi. I et område der vi må ha eskorte for å bevege oss, har Gud forenet mange tusen mennesker som kommer fra folkegrupper som ellers ligger i krig med hverandre. Vi er overveldet av det Gud har gjort i disse menneskene. På det nederste bilde kan dere se fra 11 års jubileet som vi markerte i sportshallen i Midsayap. En hel dag sammen med lovsang, Guds ord, hilsen fra ordfører, måltid og ikke minst leker.

 

Tone og Noralv Askeland

MWBP